تبلیغات
www.dehnodasht.mihanblog.com--------------------------بنام خدای بخشنده مهربان ------- باسلام خدمت دوستان گرامی وارجمند -----تاریخچه ایجاددهنودشت----- روستای دهنودشت حدود120الی150سال اززمان حفرقنات انتقال آب به ورودی این روستا قدمت دارد.وصاحب دهنودشت شخصی بودمعروف به (ملاحسین حاج علی اکبرپدرعبدالرحمن)آقای ملاحسین حاج علی اکبربرای زراعت وکشاورزی خود دردهنودشت کارگری داشت بنام( علی لر)که اواولین ساکن روستای مابوده است . آقای ملاحسین حاج علی اکبر پدر عبدالرحمن فردی سخت کوش ودرستکار بود ودرمنطقه سبزدشت مشغول احداث قنات های متعددی بودکه یکی از آنهاقنات اکبرآباد نام گرفت بعدازجاری شدن آب قنات اکبر آبادبه علت وصل بودن آبهای زیرزمینی آب قنات کویروکه صاحب آن حسن علی محمد بود کم شد وبرای کشاورزی وزندگی مناسب نبود . ملاحسین حاج علی اکبرکه باحسن علی محمد دوست صمیمی بود جهت جبران خسارت حسن علی محمد چند پیشنهاد جهت دادن قنات وروستای جدید به او دادکه نهایتاحسن علی محمد زندگی وصاحب روستای دهنودشت شدن راپذیرفت وباخانواده خود به این روستامهاجرت کردند.دراین بین علی لر که کارگر ملاحسین بود از صاحب جدید روستا تقاضا می کندکه در همین روستا بماند وبرای صاحب جدید کارکند که مورد قبول ازطرف حسن علی محمد قرارمی گیرد وازاین تاریخ این روستا بنام دهنو وسپس دهنودشت نامیده شد که بعضی قدیمی ها هم بنام ده حسن علی محمد می شناسندکه دوخانواردرآن زندگی میکردند حسن علی محمد همان جد قدیمی اکثر مردم روستای ما است که بنام رحیمی دهنوی درمنطقه سبزدشت شناخته می شوند .امروزه تعداد16 خانوار ساکن وموقت که منزل مسکونی دراین روستادارند درحال زندگی هستند که اکثر باهم فامیل هستند واز نوادگان حسن علی محمد(رحیمی دهنوی) میباشند. ---------معرفی روستای دهنودشت--------- روستای دهنودشت یکی ازروستاههای دهستان سبزدشت بافق می باشد.که درفاصله حدود85 کیلومتری شهرستان بافق و200کیلومتری مرکز استان یزد قرار دارد.تعداد 16خانوار دائم وغیر دائم در این روستای کوچک زندگی می کنند که تعداد دوشهید والا مقام بنام های شهیدمحمودرحیمی وشهیدحسین ابراهیمی تقدیم به کشور عزیزمان ایران کرده است .اکثراهالی این روستا باهم فامیل هستند .وباکمک یکدیگردرجهت آبادانی روستای خود باهمت خود وهمکاری مسئولین مربوطه خصوصا بخشداری ودهداری بساب سعی وتلاش کرده اند ومیکنند که جای تقدیر وتشکردارد. ------فراخوان------- باسلام ازکلیه دهنودشتی های عزیز تقاضادارم چنانچه عکس وتصویر خوب وباکیفیت درمورد روستای دهنودشت دارید خصوصا عکس های قدیمی مربوط به سالهای گذشته وافرادی که جایشان دربین ما خالی است را تحویل پدرم آقای حسن حوران دهید وبعدازاسکن شدن اصل عکس تحویل شما خواهد شد.ویاازطریق ایمیل به آدرس زیرارسال کنید. باتشکرازشما -------ادرس وبلاگ------ hhooran@gmail.com روستای دهنودشت سبزدشت - جوش دوره درسبزدشت بافق-محرم 93(روستای دهنودشت)
برای مشاهده موضوعات وبلاگ دهنودشت روی مطالب زیر کلیک کنید :

اف بنر

به وبلاگ روستای دهنودشت سبزدشت بافق خوش آمدید www.dehnodasht.mihanblog.com--------------------------بنام خدای بخشنده مهربان ------- باسلام خدمت دوستان گرامی وارجمند -----تاریخچه ایجاددهنودشت----- روستای دهنودشت حدود120الی150سال اززمان حفرقنات انتقال آب به ورودی این روستا قدمت دارد.وصاحب دهنودشت شخصی بودمعروف به (ملاحسین حاج علی اکبرپدرعبدالرحمن)آقای ملاحسین حاج علی اکبربرای زراعت وکشاورزی خود دردهنودشت کارگری داشت بنام( علی لر)که اواولین ساکن روستای مابوده است . آقای ملاحسین حاج علی اکبر پدر عبدالرحمن فردی سخت کوش ودرستکار بود ودرمنطقه سبزدشت مشغول احداث قنات های متعددی بودکه یکی از آنهاقنات اکبرآباد نام گرفت بعدازجاری شدن آب قنات اکبر آبادبه علت وصل بودن آبهای زیرزمینی آب قنات کویروکه صاحب آن حسن علی محمد بود کم شد وبرای کشاورزی وزندگی مناسب نبود . ملاحسین حاج علی اکبرکه باحسن علی محمد دوست صمیمی بود جهت جبران خسارت حسن علی محمد چند پیشنهاد جهت دادن قنات وروستای جدید به او دادکه نهایتاحسن علی محمد زندگی وصاحب روستای دهنودشت شدن راپذیرفت وباخانواده خود به این روستامهاجرت کردند.دراین بین علی لر که کارگر ملاحسین بود از صاحب جدید روستا تقاضا می کندکه در همین روستا بماند وبرای صاحب جدید کارکند که مورد قبول ازطرف حسن علی محمد قرارمی گیرد وازاین تاریخ این روستا بنام دهنو وسپس دهنودشت نامیده شد که بعضی قدیمی ها هم بنام ده حسن علی محمد می شناسندکه دوخانواردرآن زندگی میکردند حسن علی محمد همان جد قدیمی اکثر مردم روستای ما است که بنام رحیمی دهنوی درمنطقه سبزدشت شناخته می شوند .امروزه تعداد16 خانوار ساکن وموقت که منزل مسکونی دراین روستادارند درحال زندگی هستند که اکثر باهم فامیل هستند واز نوادگان حسن علی محمد(رحیمی دهنوی) میباشند. ---------معرفی روستای دهنودشت--------- روستای دهنودشت یکی ازروستاههای دهستان سبزدشت بافق می باشد.که درفاصله حدود85 کیلومتری شهرستان بافق و200کیلومتری مرکز استان یزد قرار دارد.تعداد 16خانوار دائم وغیر دائم در این روستای کوچک زندگی می کنند که تعداد دوشهید والا مقام بنام های شهیدمحمودرحیمی وشهیدحسین ابراهیمی تقدیم به کشور عزیزمان ایران کرده است .اکثراهالی این روستا باهم فامیل هستند .وباکمک یکدیگردرجهت آبادانی روستای خود باهمت خود وهمکاری مسئولین مربوطه خصوصا بخشداری ودهداری بساب سعی وتلاش کرده اند ومیکنند که جای تقدیر وتشکردارد. ------فراخوان------- باسلام ازکلیه دهنودشتی های عزیز تقاضادارم چنانچه عکس وتصویر خوب وباکیفیت درمورد روستای دهنودشت دارید خصوصا عکس های قدیمی مربوط به سالهای گذشته وافرادی که جایشان دربین ما خالی است را تحویل پدرم آقای حسن حوران دهید وبعدازاسکن شدن اصل عکس تحویل شما خواهد شد.ویاازطریق ایمیل به آدرس زیرارسال کنید. باتشکرازشما -------ادرس وبلاگ------ hhooran@gmail.com

اف بنر

هیئت منتظرالمهدی دهنودشت به شما خوش آمد می گوید
همه جای سبزدشت سرای من است

جوش دوره درسبزدشت بافق-محرم 93(روستای دهنودشت)

یکشنبه 18 آبان 1393 ساعت 13 و 07 دقیقه و 22 ثانیه

نویسنده : حسن حوران
جوش دوره قدیمی ترین سبک عزاداری درمنطقه سبزدشت بافق
لطفا فیلمهای زیررامشاهده کنید
[http://www.aparat.com/v/qPX4L]


یکی از پر سابقه‌ترین سبک‌های عزاداری در منطقه سبزدشت "جوش دوره" است که از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین نوع عزاداری در این منطقه به حساب می‌آید و از قدیم‌الایام در حسینیه‌ها و تکیه‌های قدیمی روستاهای این منطقه با شوق خاصی انجام می‌گرفته است.
قدمت این سبک عزاداری به 150 سال پیش بر می‌گردد و این نوع عزاداری مخصوص روستاهای منطقه سبزدشت بافق و برخی از روستاهای کرمان که در همسایگی هم قرار دارند، است و از سالیان دور تاکنون در این ایام اجرا می‌شود.


معمولاَ تعدادی عزادار در این سبک به صورت چند گروه در کنار هم قرار می‌گیرند و هر شخص با یکی از دستان خود گوشه‌ای از لباس دیگری را گرفته و با دست دیگر خود بر سینه می‌زنند و با هماهنگی با گروه خود به صورت دسته‌جمعی نوحه‌خوانی می‌کنند.
گروه‌های شرکت‌کننده در "جوش دوره" به صورت جدا جدا و آرام پاهای خود را به سبک خاصی و به طور هماهنگ به زمین می‌زنند و همزمان با سینه‌زنی به دور محوری در وسط حسینیه‌ها که معمولاً "کَلَک" نام دارند، می‌چرخند و نوحه‌خوانی می‌کنند.
یک نفر به عنوان "چاووش خوان" همراه با گروه جوش دوره زن، با مرثیه‌سرایی و خواندن شعرهایی در سوز و گداز و شرح حال شهادت سالار شهیدان و یاران باوفایش هماهنگی لازم را ایجاد می‌کند و گروه‌های شرکت‌کننده به ترتیب جواب می‌دهند و دور می‌زنند.
این سبک عزاداری بیشتر در حسینیه‌ها، تکایا و گلزار شهدا برگزار می‌شود و جوش دوره زدنها معمولاَ در چهار گروه و هر گروه متشکل از پنج، هشت و 10 و ... نفره این مراسم را اجرا می‌کنند.

[http://www.aparat.com/v/nBZaS]
پیرغلامان اباعبدالله (ع) و افراد مسن‌تر که از تجربه بیشتری در اجرای این سبک برخوردارند، با اجرای آن جلوه‌ای زیبا در عرض ارادت به سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) به نمایش می‌گذارند.
جوانان و نوجوانان که از تجربه کمتری نسبت به پیرمردها برخوردارند، به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که هر کدام در کنار بزرگتری قرار گیرند تا نظم آن جوش برقرار شود و در حین عزاداری اخلال ایجاد نشود.
"جوشِ دوره خوانها" با خواندن تک بیت‌هایی دسته جمعی چون "امروز امامِ ما را ای داد، تشنه کشتند، سلطانِ کربلا را ای داد، تشنهِ کشتند"،  "آفتابِ گرم کربلا، تابیده بر امام ما"، "این عَلَم از کیست کی بی‌صاحب است، این عَلَمَ از ماهِ بنی‌هاشم است" و .... مراتب ارادت و محبت خود را نسبت به حضرت سیدالشهدا (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) نشان می‌دهند.
هر یک از گروه‌های شرکت‌کننده در جوش دوره به ترتیب و در حالی که پای خود را با سبک خاصی به زمین می‌زنند و با دست خود به سینه می‌زنند یکی از این تک بیت‌ها را می‌خوانند و به آرامی دور می‌زنند.

این عزاداری در طول دهه اول محرم و در روز و شب چندین بار انجام می‌شود که در روز تاسوعا و عاشورا به اوج خود می‌رسد و در روز تاسوعا با حضور هیئت‌های عزاداری روستاهای همجوار در حسینیه‌ها این جوش با شکوه خاصی انجام می‌شود.
زن‌ها و کودکان نیز با تجمع در کنار عزادارانِ "جوش دوره" و شرکت در نوحه‌خوانی آنان به نحوی خود را در این مراسم سهیم می‌کنند.
در پایان مراسم عزاداری هنگامی که هیئتی قصد ترک مراسم و رفتن به روستای خود را دارد با هم دم گرفته و به اصطلاح خداحافظی می‌کنند و می گویند «ما دعا گفتیم و رفتیم زین سرا، اجر بانی با شهید کربلا» و هیئت میزبان جواب می‌دهند: «سینه‌زنان شاه دین خوش آمدید خوش آمدید» و ....

[http://www.aparat.com/v/8kKBj]

این سبک عزاداری بیشتر در روستاهای بساب .کرمانی .دولت‌آباد، شیطور، موری‌آباد، برکوئیه و باجگان منطقه سبزدشت بافق برگزار می‌شود که به نظر می‌رسد اجرای "جوش دوره" در روستای باجگان از قدمت بیشتری برخوردار است و با سبک خاص و منظم‌تری نسبت به سایر مکان‌ها انجام می‌گیرد.ازاینجا برای ماپیام دهید : نظرات
آخرین ویرایش: - -